Ślub i wesele to jedne z najważniejszych wydarzeń w życiu, dlatego każda para młoda pragnie, by ten dzień był wyjątkowy zarówno dla niej samej, jak i dla rodziny, bliskich oraz przyjaciół.

Czy powodzenie przyjęcia zależy od jego wielkości? Naturalnie, że nie.  Zawsze najważniejsza jest miłość, decyzja o byciu ze sobą na dobre i na złe. Reszta rzeczy to dodatki, miły akcent przy celebrowaniu ważnych chwil.

Kiedy dwa lata temu, w 2018 r., pisałam moją pierwszą książkę Sezon na ślub. 10 skutecznych metod obniżenia kosztów wesela, jeden z tematów dotyczył wielkości przyjęcia.

Kameralne śluby mają swój urok, są niepowtarzalne. W połowie marca i w kwietniu bieżącego roku, na początku pandemii, pary brały ślub w bardzo okrojonym składzie (USC – para młoda, świadkowie, osoba udzielająca ślubu oraz ewentualnie tłumacz; kościół – para młoda, świadkowie i najbliższa rodzina). Z czasem obostrzenia ulegały zmianom i na przykład w kościele pozwolono na 1 osobę na 15 m2. Część par zdecydowała się przenieść termin swojej uroczystości, część postanowiła celebrować w małym gronie. Opinie zakochanych były pozytywne; intymność i atmosfera przy okazji takich uroczystości okazały się niepowtarzalne i były komentowane w samych superlatywach.

Jak będą wyglądały przyjęcia weselne w przyszłości? Niewątpliwie w najbliższym czasie nie będzie już tak jak dawniej. To będzie duży sprawdzian naszej odpowiedzialności społecznej. Musimy zaakceptować sytuację i fakt, że czas pandemii niesie ze sobą spore ograniczenia. Od 6 czerwca istnieje możliwość organizacji przyjęcia weselnego do 150 osób, z zachowaniem wytycznych sanitarnych. Być może jest to dobra okazja, aby zwrócić uwagę na to, co jest najważniejsze w tym dniu? Dziś przedstawię argumenty za tym, że kameralne przyjęcie może okazać się idealnym rozwiązaniem.

 

  1. Większa uważność na same zaślubiny

Organizując małe przyjęcie, koncentrujemy się bardziej na samych zaślubinach. Nie jesteśmy aż tak rozproszeni. Im mniejsza liczba gości, tym większa szansa na to, że nasza uwaga będzie skupiona na samym sakramencie / akcie małżeństwa.

  1. Finanse

Ceremonia zawarcia związku małżeńskiego i następujące po niej przyjęcie weselne są ogromnym wyzwaniem organizacyjnym, ale przede wszystkim finansowym.

Niewątpliwie organizacja mniejszego wesela lub uroczystej kolacji wiąże się z mniejszym wydatkiem niż organizacja dużego wesela. Robiąc kameralną imprezę, wydamy mniej. Zapraszamy wówczas tylko najbliższe osoby – takie, z którymi utrzymujemy bliskie relacje.

  1. Atmosfera

Kameralne przyjęcie to doskonałe rozwiązanie dla par, które cenią sobie intymną atmosferę. Jest to zapewne ogromny atut. Może dobrym pomysłem będzie wyjazd w gronie najbliższych nam osób, by spędzić ten wyjątkowy czas razem i celebrować najpiękniejsze chwile?

  1. Lokalizacja

Przy organizacji małego przyjęcia mamy dużo więcej możliwości. Można zdecydować się na uroczysty obiad w restauracji lub wybrać inne, preferowane przez narzeczonych miejsce, np. urokliwy hotel; wszystko zależnie od konwencji przyjęcia.

Na terenie Trójmiasta i okolic mamy wiele wyjątkowych miejsc. Specjalnie dla Państwa przygotowałam małe zestawienie:

 

Dwór Oliwski w Gdańsku

fot. Dwór OliwskiFot. Dwór Oliwski

Fot. Bartłomiej Chęciński, realizacja – Gdańska Pracownia Ślubów

– przepiękny obiekt o urokliwych wnętrzach. Obecność ogrodu sprawia, iż możliwa jest organizacja w jednym miejscu zarówno zaślubin, jak i samego przyjęcia. Dwór Oliwski to także strefa hotelowa ze spa. Propozycja ta zadowoli najbardziej wymagających klientów. Przytulne wnętrza apartamentów sprawią, iż relaks po zaślubinach będzie wyjątkowy.

Dla osób preferujących bardziej nowoczesne rozwiązania rekomenduję Olivię Star, gdzie na 34 piętrze istnieje możliwość organizacji i zaślubin, i kameralnego przyjęcia – nawet na 30 osób. Widok na Trójmiasto i Zatokę Gdańską, nowoczesne rozwiązania oraz znakomita kuchnia będą stanowiły o niepowtarzalnej atmosferze tego miejsca, wyróżniającego się na tle Polski.

Fot. Ivo Ledwożyw

Wartym uwagi rozwiązaniem będą także zaślubiny w Dworze Artusa, który znajduje się w samym centrum Głównego Miasta, tuż przy Fontannie Neptuna.

Fot./ Realizacja – Gdańska Pracownia Ślubów

Na co dzień Dwór Artusa jest muzeum, jednak można go wynająć przy okazji ważnych wydarzeń w Gdańsku, do których zaliczają się również przyjęcia weselne. Wspaniałym wyborem na kameralne przyjęcie jest restauracja Winne Grono przy ulicy Szerokiej w Gdańsku, która przejęła prestiżową lokalizację po słynnej restauracji Pod Łososiem.

Fot. Lucyna Pesik

W kultowej i historycznej kamienicy do dyspozycji gości weselnych są dwie sale. Jedna – przy okazji takich przyjęć – jest przeznaczona do konsumpcji, druga służy do tańczenia. Jeśli chodzi o przyjęcia zaplanowane, tj. przyjęcie weselne, zazwyczaj skracana jest standardowa karta menu lokalu; dania są do wyboru. Taki styl funkcjonowania bardzo się sprawdza – goście mają szeroki wybór, dania są serwowane indywidualnie. W Winnym Gronie możliwa jest organizacja kameralnego przyjęcia weselnego nawet z tygodniowym wyprzedzeniem (jeśli nie ma rezerwacji). Wnętrza oraz smaczna kuchnia zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów.

 

Dla osób lubiących Sopot, mam także kilka propozycji:

Hotel Rezydent z przepięknymi i stylowymi wnętrzami oraz kościołem rzymskokatolickim pw. św. Jerzego (szerzej znany jako Kościół Garnizonowy) po drugiej stronie ulicy, tuż przy deptaku Bohaterów Monte Cassino, to wyjątkowy hotel klasy boutique.

Fot. Agnieszka Drozdowska, realizacja – Gdańska Pracownia Ślubów

Cechuje go elegancja lat dwudziestych minionego wieku. To jednocześnie wspaniała restauracja Pasjami, czyli niesamowity klimat, doskonałe smaki i prawdziwy prestiż. Miejsce idealne dla osób lubiących tradycję i klasykę. Pracownicy zwracają szczególną uwagę na dobór odpowiedniego menu, estetykę dań i preferencje gości. Istnieje możliwość wzbogacenia standardowego menu o regionalne akcenty.

 

W Sopocie dużym zainteresowaniem cieszy się restauracja w stylu marynistycznym – White Marlin, która daje możliwość przyjęcia na plaży w stylowej hali namiotowej.

Fot. CoolartStudio, realizacja – Gdańska Orchidea

Oczywiście wnętrza restauracji także mogą być udostępnione. Dodatkowym atutem jest widok na Zatokę Gdańską; zaślubiny i przyjęcie mogą się odbyć na plaży. Wyjątkowe jedzenie i wspaniały zespół pracowników sprawiają, iż to miejsce zostaje w pamięci na długo. W bliskiej odległości od lokalu znajduje się kameralny i urokliwy ewangelicki kościół Zbawiciela w Sopocie. White Marlin to idealne miejsce dla osób zwracających uwagę na modne lokalizacje.

Polecam także sopocki Sheraton Sopot Hotel, gdzie do dyspozycji gości jest kilka sal specjalnie przeznaczonych na mniejsze przyjęcia, w tym moja ulubiona – sala Panorama z widokiem na molo i Zatokę Gdańską. Na terenie obiektu można zorganizować ślub cywilny lub humanistyczny. Dobra wiadomość dla osób pragnących zawrzeć sakramentalny związek małżeński – vis-a-vis Hotelu Sheraton znajduje się kościół pw. św. Andrzeja Boboli. Bliska odległość świątyni od kompleksu hotelowego sprawia, iż to właśnie ten kościół jest najczęściej wybierany przez pary młode, które zaplanowały przyjęcie w Sheratonie.

Fot. Jacek Siwko, realizacja – Gdańska Pracownia Ślubów

Sheraton Sopot Hotel to miejsce wprost stworzone dla sympatyków nowoczesnych rozwiązań. Strefa spa połączona z pływalnią to dodatkowy atut, na który warto zwrócić uwagę.


Nieopodal znajduje się My Story Apartaments.

Fot. My Story Apartments

Ten butikowy kompleks również oferuje ciekawą przestrzeń na kameralne przyjęcia. Przepyszne jedzenie, wysoka jakość usług, piękne i nowoczesne wnętrza oraz rodzinna, ciepła atmosfera to główne atuty My Story. To tu państwo młodzi mogą rozpocząć własną historię i zorganizować niezapomniane przyjęcie w dolnej sali obiektu. My Story ulokowane jest 3 minuty od plaży, a jednocześnie znajduje się na uboczu, z dala od miejskiego zgiełku dobiegającego z ul. Monte Cassino. Istnieje także możliwość rezerwacji My Story na wyłączność, obiekt posiada 17 wyjątkowo luksusowych apartamentów. To miejsce bardzo lubiane przez aktorów – ambasadorką i częstym gościem jest tu Katarzyna Figura.

Na terenie Kaszub rekomenduję Pałac Ciekocinko – elegancki hotel położony w pełnym zieleni majątku obejmującym pałac z 1910 roku i powozownię. Pięć kilometrów od obiektu znajduje się piękna plaża nad morzem. Hotel jest wierny stylistyce XIX wieku. Pięć gwiazdek gwarantuje wysoki standard. Potwierdzają to fantastyczna obsługa i znakomici kucharze.

Fot. Pałac Ciekocinko

W sezonie w Pałacu Ciekocinko odbywają się zawody jeździeckie, na co dzień zaś do dyspozycji gości są konie, na których można jeździć po pobliskich lasach. Na terenie majątku Ciekocinko istnieje możliwość organizacji ślubu w plenerze. Piękna zieleń stanowi idealne tło dla uroczystości. Strefa spa umili przyszłej pani młodej przygotowania, aby w dniu ślubu była należycie zrelaksowana.

 

Kolejnym obiektem na Kaszubach, nieco bliżej Trójmiasta, jest Folwark Dajak w Koleczkowie.

Fot. Folwark Dajak

Jest to idealne miejsce dla entuzjastów dworów i rozwiązań rustykalnych. Ogromnym atutem Folwarku jest znajdująca się na terenie obiektu kaplica. Tym samym istnieje możliwość organizacji ślubu kościelnego. W pięknym ogrodzie są także miejsca wyznaczone do ceremonii cywilnych i humanistycznych. Folwark Dajak to jedno z takich miejsc, gdzie celebrowanie zaślubin odbywa się w pięknej i wyjątkowej przestrzeni, a  goście długo wspominają pyszne, domowe jedzenie.

W samym sercu tzw. Szwajcarii Kaszubskiej znajduje się Hotel Szymbark – obiekt sławny ze względu na obecność na swoim terenie domu do góry nogami.

Fot. Hotel Szymbark

Jest to bardzo interesujący obiekt, idealny na typowo kaszubskie przyjęcia. Przepyszne jedzenie, cudowna obsługa i niezwykła atmosfera przyciągają gości z całego kraju i z zagranicy. Co warte podkreślenia – na sali balowej znajduje się największy fortepian świata, a wyjątkowa muzyka dobiegająca z tego instrumentu sprawi, iż przyjęcie będzie jeszcze bardziej wyjątkowe. W hotelu są łaźnie piwne oraz browar Kaszubska Korona. Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku szczególnie dedykowane jest rodzinom z dziećmi. Znajdziemy tu plac zabaw, ogród botaniczny i wiele atrakcji, np. park linowy. Na terenie obiektu znajduje się kaplica pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego. Niewątpliwie Hotel Szymbark jest idealny na organizację przyjęcia, na którym będą bawić się także najmłodsi.

 

Następnym miejscem godnym polecenia jest Hotel Kozi Gród  (Pomlewo, k. Gdańska) – piękny, otoczony zielenią obiekt z pływalnią. Hotel szczyci się wyśmienitą kuchnią kaszubską, pysznymi wędlinami własnego wyrobu oraz nalewkami. Na terenie hotelu znajduje się także bowling.

Fot. Hotel Kozi Gród

Kozi Gród to także przepiękne śluby w plenerze. Do dyspozycji gości jest sala w części restauracyjnej i hala namiotowa na organizację większego przyjęcia. Hotel Kozi Gród to obiekt w samym sercu kaszubskich łąk i lasów.

 

Każdy ma inne preferencje, jeśli chodzi o wybór miejsca. Decyduje para, kierując się własnym gustem i wyczuciem estetyki. Wymienione miejsca różnią się często swoim charakterem. Mamy do wyboru obiekty w centrum miasta, i takie, które zlokalizowane są na uboczu, w cichych zakątkach Kaszub. Wymienione przeze mnie propozycje mają zróżnicowane wnętrza. W niektórych spotkamy antyki, w innych – nowoczesne meble. Łączy je jedno – pasja twórców. Pasja do ludzi, kreowania smaków, pasja do tworzenia miejsc, w których poczujemy się wyjątkowo.

Organizacja kameralnego przyjęcia to morze możliwości, dlatego zachęcam, by tak ważne chwile były organizowane w Trójmieście bądź na Kaszubach. Z przyjemnością wspomogę narzeczonych oraz ich rodziny w organizacji i wyznaczeniu podwykonawców, w oprawie florystycznej, jak i koordynacji przyjęcia, poprawin lub całego wyjazdu.

 

Kameralne przyjęcia wracają do łask. O czym należy pamiętać przy ich organizacji?

Na początku należy określić liczbę osób, następnie motyw przewodni oraz estetykę. Ważne, by ustalić priorytety i wybrać podwykonawców, dzięki którym ten dzień będzie wyjątkowy. Tu nie może być przypadków. W mojej pierwszej książce pt. Sezon na ślub. 10 skutecznych metod obniżenia kosztów weselawspominam, iż bardzo ważna jest jakość wykonywanych usług. Chodzi o bezpieczeństwo i wysokie standardy. Istotne jest też dobre jedzenie, wyjątkowa lokalizacja i pozytywne opinie.

W moim odczuciu przyszli małżonkowie będą coraz częściej decydować się na kameralne wesela. Prym wieść będą miejsca, w których – podobnie jak np. w Folwarku Dajak – kaplica znajduje się na terenie obiektu, co pozwala połączyć sakrament z przyjęciem.

Warto zaznaczyć, iż wielkość przyjęcia nie jest wyznacznikiem dobrej zabawy. Niewielka uroczystość to doskonałe rozwiązanie dla par, które cenią celebrowanie chwil w jak najmniejszym gronie. Przyjęcie – np. na 20 osób – może się okazać strzałem w dziesiątkę, nie tylko w dobie pandemii koronawirusa, kiedy priorytetem jest przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo naszych bliskich. Dodatkowo pobyt na przyjęciu może być połączony z wypoczynkiem. Bliscy mogą zdecydować się na dodatkowe doby hotelowe, zwiedzić okolicę i wypocząć.

Czy sądzisz, że kameralne przyjęcia weselne mają szansę się upowszechnić? Czy huczne wesela to nasza polska tradycja i to one będą częstsze w zbliżającym się sezonie?

 

 

Wasz dzień – moja pasja

Dorota Janicka-Kurlenda

 

 

 

Pin It on Pinterest