Toasty

utworzone przez 4 lutego 2018Uncategorized

CZYM JEST TOAST?

Toast – skonwencjonalizowana formuła lub krótka przemowa wznoszona dla uczczenia kogoś lub czegoś, życzenia komuś pomyślności itp.
Po toaście następuje wypicie napoju. Toast może przybrać charakter konwencjonalnej, krótkiej formuły (np. „na zdrowie!”) lub dłuższej, bardziej oryginalnej przemowy, w którą jednak elementy konwencjonalne często są wbudowane. Toast może przybrać także charakter krótkich pieśni. Śpiewanie ich w czasie biesiad i uczt było popularne zwłaszcza w okresie staropolskim, pieśni o charakterze toastu są jednak znane w tradycji ludowej do dziś. Podobnie jak toast w postaci przemowy, pieśń o charakterze toastu za pomocą konwencjonalnych formuł określa intencje uczestników spotkania towarzyskiego dotyczące danej osoby, wydarzenia czy sytuacji.
Charakter toastu ma słynna mowa Sędziego o grzeczności w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza
* Źródło – wikipedia

Toasty to stały punkt eleganckiego przyjęcia weselnego.
• Weselny toast najlepiej wznieść winem lub szampanem.
• Toast ma zazwyczaj formę krótkiej przemowy, wygłaszanej na cześć Pary Młodej. Dołączane są do niego życzenia pomyślności i szczęścia na nowej wspólnej drodze życia.
• Może mieć krótką, konwencjonalną postać, częściej jednak jest dłuższy i bardziej oryginalny, zawiera elementy humorystyczne w postaci różnego rodzaju anegdot o Pannie Młodej lub Panu Młodym. Po wzniesieni toastu wszyscy wypijają trunek za zdrowie nowożeńców.

WAŻNE INFORMACJE
1.KIELISZKI TRZYMASZY ZA NÓŻKĘ, NIE ZA CZASZĘ
2.NIE STUKAMY SIĘ KIELISZKAMI
Samo stukanie się kieliszkami nie jest do końca w zgodzie z etykietą. Ale z drugiej strony, jeśli ktoś zainicjuje coś takiego, to nie wypada, żeby druga osoba nie dostosowała się, mimo że zna te zasady – postępujemy także w zgodzie ze zwyczajami panującymi w rodzinie.

KOLEJNOŚĆ WYSTĄPIEŃ
Wygłaszanie ślubnych toastów to sztuka, która wymaga ścisłego przestrzegania reguł, zwłaszcza dotyczących kolejności zabierania głosu przez poszczególne osoby. Toastów NIE POWINNO się wznosić na samym początku przyjęcia. Jednym z najważniejszych elementów toastowego savoir-vivre’u jest zasada, że toast wznosimy w przerwie między daniem głównym a deserem.
TEJ ZASADY NA WESELU PRZESTRZEGAMY GŁÓWNIE PRZY PIERWSZYM DANIU.
1.Jako pierwszy głos powinien zabrać ojciec Panny Młodej, który w swojej mowie wita nowego członka
rodziny czyli męża swojej córki.
2. Jako drugi przemawia ojciec Pana Młodego, który wita z kolei synową.
3.Kolejne toasty powinien wznieść ktoś z najbliższych obojga Państwa Młodych, mogą to być świadkowie/drużbowie bądź seniorzy obu rodzin.
4.Dopiero w następnej kolejności toast może wznieść Pan Młody.
5.Przy oficjalnych toastach wznoszonych przy stołach mówca oraz pozostali goście wstają, natomiast
nowożeńcy siedzą.
6.Wbrew obiegowej opinii, toastów nie wznosi się wódką.

Planując życzenia i przemówienia, należy pamiętać o tym, aby ich liczba oraz długość była umiarkowana, a treść zajmująca, tak aby nie zanudziła i nie zniecierpliwia gości weselnych.

CO PRZESĄDZA O DOBRYM TOAŚCIE – WSKAZÓWKI
Toast to przemowa podczas eleganckiego przyjęcia, dlatego też trzeba dobrać odpowiednie do sytuacji słowa i zwroty, raczej rezygnując ze słów charakterystycznych dla mowy potocznej, kolokwializmów.
Wygłoszenie toastu jest wystąpieniem publicznym, dlatego często wiąże się z odczuwaniem podenerwowania i stresu, nietrudno zatem o przejęzyczenie czy inne drobne potknięcia. Ciężko jest
zachować odpowiednie tempo, intonację czy właściwie opowiedzieć żart. Przeszkodę może stanowić także wypity wcześniej alkohol, który owszem w pewnym sensie doda odwagi i pomoże pozbyć się tremy ale nierzadko może doprowadzić do weselnej katastrofy.
Najlepiej zatem zachować trzeźwość, aby czuć się pewniej przećwiczyć kilka razy tekst przemowy przed jej wygłoszeniem. Można to zrobić przed lustrem lub poprosić bliskich, aby stworzyli małą widownię, która lepiej niż lustro oceni ostateczny efekt.

TOAST MOŻE BYĆ TAKŻE ODCZYTANY
Układając tekst toastu należy myśleć przede wszystkim o tym, kim są jego odbiorcy. I pamiętać, że powinien być zrozumiały dla wszystkich obecnych. Trzeba wykazać się wyczuciem w doborze anegdot i
żartów, tak aby trafić w gusta różnorodnej zgromadzonej na przyjęciu publiczności i nikogo przypadkiem nie urazić. Należy również unikać wypowiedzi w związku z którymi kogokolwiek postawilibyśmy w niezręcznej sytuacji lub – co gorsza – obrazilibyśmy.

PRZYKŁADY TOASTU – TATA PANNY MŁODEJ
1.
„Pragnę podziękować wszystkim za
tak liczne przybycie na tę
uroczystość. W szczególności
dziękuję, że zaszczyciliście swą
obecnością tę najważniejszą chwile
w życiu Jacka i Agaty. Niech
zgromadzeni tutaj goście weselni
będą świadkami, że pragnę życzyć
nowożeńcom, aby zawsze byli tak
szczęśliwi, jak dziś .”

2.
„Wiara, nadzieja, miłość: trzy cnoty
niech towarzyszą w nowej podróży
Niech szczęśliwości promyczek złoty
przyświeca Młodym jak najdłużej.”

3.
„Szczęśliwa Młoda Paro!
Życzymy Wam w uroczystym dniu ślubu
miłości gorącej jak słońce,
szlachetnej jak złoto,
czystej jak łza,
słodkiej jak miód,
oraz spełnienia pięknych marzeń
i wspólnych planów”.

Pin It on Pinterest